Przejdź do menu Przejdź do treści

Rozkład kątowy mionów rejestrowanych smartfonami CREDO

Projekt CREDO (Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory) powstał z potrzeby rejestrowania wielkich pęków promieniowania kosmicznego w skali globalnej. Fizycznym tego uzasadnieniem było poszukiwanie Zespołów Promieniowania Kosmicznego, zjawisk nieobserwowanych dotąd, a mogących mieć zasadniczy wpływ na koncepcje pochodzenia i przyspieszania cząstek o energiach wielokrotnie większych niż największe zaobserwowane do dziś przez wszystkie laboratoria na świecie.

Bardzo sprytnym pomysłem było użycie jako detektorów cząstek kosmicznych matryc aparatów telefonów komórkowych i namówienie milionów ich właścicieli do udziału w Projekcie.

Pierwszym pytaniem jakie trzeba sobie jednak zadać jest to, czy aby matryce smartfonów nadają się do rejestracji wysokoenergetycznych cząstek naładowanych. Teoretycznie powinny, ale eksperymentalny na to dowód byłby bardziej przekonujący. Dowodem na to jest obserwowany rozkład długości rejestrowanych śladów, a konkretnie to, że odpowiada on rozkładowi kierunków przychodzenia do powierzchni ziemi niespójnych mionów promieniowania kosmicznego i temu będzie poświęcone to seminarium.

Osoby zainteresowane tematem zapraszamy na seminarium Katedry Fizyki Komputerowej i Informatyki Kwantowej UP.

Referat pt. „Rozkład kątowy mionów rejestrowanych smartfonami CREDO”
wygłosi prof. dr hab. Tadeusz Wibig z Uniwersytetu Łódzkiego.

Zapraszamy na seminarium na platformie MS Teams w piątek, 7 maja 2021 r., godz. 11:00.

Informatyka na UP

Zaprogramuj swoje życie!

Archiwa

Kontakt

Instytut Informatyki
Uniwersytet Pedagogiczny
im. Komisji Edukacji Narodowej
ul. Podchorążych 2
30-084 Kraków
(+48 12) 662 78 45
ii@up.krakow.pl